Sayısal kontrol yönlendiricisi tarafından alüminyum, çelik, cam, plastik, ahşap, cam gibi zeminleri kesmek için kullanılan kesme makinesi CNC router olarak isimlendirilmektedir. Cnc router görülse ve hayatımızda büyük yer kaplasa da ismi yaygın olarak bilinmediğinden cnc router nedir sorusu sorulmaya devam etmektedir.

            CNC router  mdf, sunta, kompozit, ahşap, derlin, poliüratan ve hafif metalleri kesme, oyma ve kazıma işleminde kullanılabilmektedir.

            Bilgisayar destekli CNC router 3 eksen üzerinde birbirlerinden bağımsız hareket edebilmektedir. Cnc lazer makineleri lazer ışınlarını kullanarak 2 boyutlu işlemler yapabilmektedirler. Kullanım amacını karşılaması durumunda 2 boyutlu işlem yapabilen cnc lazer makineleri tercih edilebilecektir. Ancak cnc lazer makisinin ihtiyacı karşılamaması durumunda ise 3 boyutlu işlem yapabilen CNC router tercih edilmelidir. Yalnızca metalleri işleyebilen cnc plazma makinelerinin yanı sıra cnc router birçok materyal üzerinde işleme yapabilmektedir. Yüksek su basıncı ile kesim yapan ve ahşap yüzeylerde uygun olmayan CNC su jeti cnc routera oranla daha sınırlı alanlarda kullanım alanına sahiptir.

            CNC router fiyatları ürüne ve talebe göre değişiklik göstermektedir. CNC router seçilirken taleplerin doğru belirlenmesi durumunda ihtiyaçlarınıza uygun tercihler yapılabilecektir.

Bir yanıt yazın