Son dönemde yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda birçok alanda gelişmeler hızlı bir şekilde görülmeye başlandı. Özellikle teknolojik cihazlarda yaşanan gelişmeler son derece kaliteli ürünlerin elde edilmesi adına oldukça başarılı sonuçların alınmasına yardımcı olmuştur. Bu noktada yaşanan bu gelişmelerden olumlu anlamda etkilenen alanlardan birisi de dijital baskı makinası nda yaşanmış ve birçok yenilenme sonucunda daha kaliteli ürünlerin elde edilmesi sağlanmıştır. 

Son teknolojiye sahip dijital baskı makinelerinden elde edilen ürünlerin kaliteli ve daha güzel bir görünüme sahip olarak basılmasının en büyük etkenlerinden birisi de baskı kalitesinin temel etken maddesi olan boyalardır. Baskı aşamasında dijital makineler için kullanılan “Solvent Boya” sayesinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiş ve bu sonuçların daha kaliteli oldukları görülmüştür. Dijital baskılar için kullanılan dijital baskı makinası nın özellikleri son derece önemli olduğu kadar bu cihazlarda kullanılan boyaların da oldukça etkili olabileceği gözlemlenmiştir. “Solvent Boya ve Eco Solvent Boya” kullanımı sayesinde elde edilen baskıların kalitelerinin son derece iyi olması, baskı sektöründe yeni bir çağın başlamasını da sağlamış oldu.

Bu boya türlerinin kullanılmasının en büyük nedenlerinden birisi baskı kalitesini arttırmasıdır. Bununla birlikte çok fazla renk seçeneğini sunabiliyor olması da oldukça değerli bir nitelik olarak kabul edilmekte ve bu seçeneklerin kullanılabileceği alanların fazla olmasına yardımcı olmaktadır. Renk yelpazesinin çok fazla seçeneği sunuyor olmasından dolayı hemen hemen her türden baskının yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte yapılan baskıların daha uzun süreli kalmasını ve renklerde solma durumunun olmamasını sağladıklarından oldukça sık kullanılmaktadır.

“Solvent Boya ve Eco Solvent Boya” kullanımı aynı zamanda çevre konusunda duyarlı olan kişilerin tercih sebebi olmaktadır. Bu boyalar çevreye daha az zarar verdiği için diğer türlerine göre daha fazla tercih edilmektedir. Bununla birlikte aynı zamanda basım işini yapan işletmeler içinde oldukça yararlıdır çünkü basım sırasında baskı kafalarına en az zarar veren boya türü olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Bu da dijital baskı makinası nda karşılaşılacak hasarların en aza indirilmesi konusunda yardımcı olacaktır.